Jak prawidłowo dobrać kieliszki do wina?

Potrawy już prawie gotowe, talerze i sztućce na stole, goście będą za kwadrans, czegoś brakuje… – kieliszki do wina! No i teraz mały problem – który do jakiego wina?

Aby uniknąć faux pas każda Pani Domu powinna znać kilka podstawowych zasad:

Wina białe:

Jeśli podajemy białe wino wybierzmy smukły kieliszek na wysokiej nóżce o czasze w kształcie tulipana z lekko rozchylającymi się krawędziami. Białe wino jest bardziej subtelne niż czerwonego, dlatego stożkowaty kształt kieliszka lepiej koncentruje jego aromat. Ponadto szkło kieliszka powinno być cienkie, aby wino pozostało dłużej schłodzone.

Wino czerwone:

Czasza kieliszka powinna być pękata – im starsze bądź bardziej intensywne wino tym czasza powinna być bardziej pękata i większa.

Pośród kieliszków wyróżnić możemy dwa typy:

  • Bordeaux – wysoki, szerszy na dnie, idealnie koncentruje w sobie aromat wina
  • Burgund – szerszy niż kieliszek Bordeaux, czasza w kształcie „balona”

Szampan i wina musujące:

Kieliszek do szampana na bardzo stromą czaszę, jest wysoki i cienki. Taki kształt pozwala na dłuższe zatrzymanie bąbelków i musują one praktycznie do samego końca.

Właśnie z uwagi na pęcherzyki powietrza dawne kieliszki, które pamiętamy ze starych filmów (szerokie i płytkie) były niepoprawne – trunek szybko przestawał musować.

Pamiętajmy także, że szkło do wina powinno być przeźroczyste – dzięki temu widoczna będzie jego barwa.

 

Udostępnij naShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestBuffer this pageShare on StumbleUpon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 × = 24

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *

Pełnia Smaków Softkiss Fundacja Konsensus Bezapelacyjnie TipCapital TipCapital